תמ"א 38 - למה זה משתלם לכם?

 

בעשור הראשון של שנות האלפיים, קיבלה הממשלה החלטה על אישור תוכנית מתאר ארצית שמטרתה לחזק מבנים ישנים, מבנים שנבנו לפני שנת 1980. זאת במטרה שהם יוכלו להתמודד עם מצב של רעידת אדמה אשר על פי הערכות, עלולה להתרחש בישראל בשלב מסוים. מדובר כידוע על תמ"א 38.

 

מאחר והממשלה הבינה שהסיכוי שבעלי דירות, בין אם הם גרים בהן ובין אם הם משכירים אותן, ימהרו לבצע תוכנית כזו שעולה הרבה כסף מחד ודורשת היערכות מתאימה ושינוי באיכות החיים לתקופה ארוכה מאידך, יש לו סיכוי נמוך, אז היא החליטה להכניס אל תוך התוכנית צ'ופרים שונים, בין אם זה הרחבת שטח הדירות, הוספת מעלית, הרחבת שטח החנייה, בניית מחסנים, הרחבת שטח הבניין כולו כולל הוספת קומות, וכן שינוי של כל המבנה מבחינה חזיתית.

 

אותם צ'ופרים שנכללים במסגרת תמ"א 38, יש להם שתי מטרות, הראשונה, לעודד את הדיירים להסכים לתוכנית שכזו, השנייה, לעודד יזמים וקבלנים לקחת על עצמם תוכנית שהיא לא פשוטה. עכשיו צריך להסתכל מנקודת מבט של הדיירים, האם זה באמת משתלם להם?

מבחינת הקבלנים והיזמים, אפשר לומר שזה משתלם מאחר והם מקבלים דירות נוספות שהם יכולים למכור במבנה (דירות בקומות שהם מוסיפים וכן בקומות הפתוחות שהם סוגרים), אין ספק שמבחינה כלכלית הם יכולים להרוויח מביצוע תמ"א 38. לכן השאלה היא הדיירים.

 

למה משתלם לדיירים להסכים לתמ"א 38?

בשביל לבצע תוכנית שכזו, יש לקבל הסכמה של 66 אחוז מכלל בעלי הדירות (מן הסתם, אין חשיבות לשוכרים בשאלה זו). במקרים מסוימים אגב נדרש אחוז שונה, למשל אם מחליטים לפרק את המבנה לגמרי ולבנות אותו מחדש, על פי תיקון 2 לתמ"א 38.

 

אומנם מדובר על אחוז גבוה, אך זה מאוד משתלם לדיירים להסכים לתוכנית שכזו ויש לכך כמה סיבות. ראשית, הם נהנים מהרחבה של גודל הדירה. זה גם מעניק להם יותר שטח וגם מעלה את ערך הנכס במידה וירצו למכור או להשכיר אותו.

בכלל תמ"א 38 בסופה, מעלה באופן ניכר את ערך הדירות במבנה. הרי מבנים ישנים נהנים פתאום ממעלית, חנייה, וכן מבנה משודרג הן בעיצוב והן בכל מה שקשור לחיזוקים שלו.

 

סיבה שנייה היא פרקטית, מדובר על מבנים ישנים שנבנו לפני 1980, לא על פי התקנים המחמירים של היום. תמ"א 38 משנה ומשפרת את המצב. אפשר להיות רגועים שאם חס וחלילה קורה משהו, אז המבנה יחזיק מעמד.

סיבה שלישית היא מסים. רשויות מקומיות מבקשות לעודד ביצוע תמ"א 38 בשטחן ולכן הן מקלות מאוד בכל הקשור למיסוי, בין אם זה לקבלנים וליזמים ובין אם זה לבעלי הדירות עצמן.

 

סיבה אחרונה היא, תמ"א 38 מחדש את פני המבנה ומשפר באופן ניכר את איכות החיים. 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                     
    אפשר לעזור    דירות למכירה בראשון לציון      מכירת דירה צור קשר
    נדל״ן ראשון   דירה למכירה בראשון לציון       מכירת דירה טלפון 5162*
    אודות      פרויקטים חדשים בראשון לציון      מאמרים רויטל - 050-440-0607
   מדוע לבחור בנדל״ן ראשון      דירות חדשות בראשון לציון   אבי - 052-896-6006
   כתבו עלינו    

nadlan.rishon@gmail.com

Whatsapp

                               

נדל"ן ראשון היא חברה מוכרת ומובילה בתחום הנדל"ן בראשון לציון, המתמחה בשיווק ומכירת דירות יד שנייה בראשון לציון ופרויקטים חדשים של תמ"א 38 בראשון לציון.

seo-up קידום אתרים בגוגל